You are currently viewing Dieta na zdrową cerę. Jadłospis 1800 kcal i wskazówki.

Dieta na zdrową cerę. Jadłospis 1800 kcal i wskazówki.

Indywidualna dieta na zdrową cerę

Jeśli zmagasz się z problemami ze stanem skóry, warto, żeby równolegle ze zmianami w diecie udać się do dobrego dermatologa , który również pomoże Ci w odnalezieniu przyczyny tych problemów. Dieta ma znaczenie w leczeniu trądziku, ale zmiana diety może być niewystarczająca do jego wyleczenia.

Jeżeli potrzebujesz pomocy dietetyka, przy ułożeniu indywidualnego jadłospisu na zdrową cerę, to koniecznie sprawdź moją ofertę. Pomogę Ci wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe i ułożę dietę wspomagającą leczenie trądziku. Smaczny i łatwy w stosowaniu jadłospis to moja specjalność.

Moja historia

Mimo że ten wpis ma mieć czysto merytoryczny charakter, to uznałam, że chcę w nim zamieścić trochę słów o mojej historii zmagań z trądzikiem. Jak dowiesz się z kolejnego akapitu (ups, spojler!), choroba ta występuje dość często. Mnie również nie ominęła, a piszę Ci o tym, bo doskonale wiem, że choroba ta potrafi wpędzić w kompleksy i nadmierną koncentrację na punkcie własnego wyglądu. 

Pamiętam z tego okresu, jak codziennie załamywałam się coraz bardziej każdą kolejną zmianą na twarzy. Pożerałam wszelkie treści na temat diety w trądziku, możliwych przyczyn i pielęgnacji skóry. Oczywiście równolegle szukałam tego idealnego dermatologa, bo jednak trochę ich na mojej drodze się przewinęło. Frustrowałam się, bo zalecenia były niejasne, a leczenie nie przynosiło efektów. Próbowałam również wspomóc leczenie na własną rękę. Przeszłam przez wykluczanie nabiału, ulubionej czekolady, a nawet chwilowo stosowałam dietę bezglutenową. Wydałam mnóstwo pieniędzy na polecane kosmetyki, zabiegi u kosmetyczki i suplementy diety. Trafiłam w końcu do mojej dermatolożki, która okazała się złotą kobietą. Była pierwszą dermatolożką, która zainteresowała się moimi wynikami badań (przez ponad 6 lat żaden inny dermatolog mnie o nie nie poprosił!). A gdy tylko wychodziło coś, co należało sprawdzić, od razu odsyłała mnie do innych specjalistów. 

W moim przypadku nie obyło się bez kilku kuracji izotretynoiną, ale przez cały czas czułam się dobrze i również czułam się zaopiekowana, bo każda kontrola była z nowymi wynikami badań. Od tego czasu minęło już kilka lat i nadal uważam, że podjęte leczenie, mimo jego kontrowersyjności było w moim przypadku dobrą decyzją, bo nadal cieszę się zdrową skórą. 

Obecnie wiem również, że gdyby nie ten etap, to prawdopodobnie nie zostałabym dietetyczką. Bo właśnie w tamtym okresie zainteresowałam się zdrową dietą i zdrowym stylem życia, najpierw by spróbować wszystkiego, co może poprawić stan mojej skóry, a potem mi się spodobało i tak zostało 🙂 Jednak jeśli jesteś w trakcie zmagań z tą chorobą, to chcę Ci maksymalnie ułatwić pozyskanie rzetelnych informacji, żebyś nie musiała się czuć zagubiona w gąszczu tych wszystkich informacji. Dlatego postaram się napisać wpis w taki sposób, by był takim, jakiego Klaudia z przeszłości potrzebowała 😉

Kilka słów o trądziku

Trądzik zwyczajny jest jedną z najczęściej występujących chorób skóry na świecie. Dotyczy nawet 85% populacji w okresie dojrzewania i wczesnej dorosłości (12-25 r.ż.). Częściej obserwuje się go u płci męskiej (również płeć męska ma częściej ciężki przebieg choroby), co może wynikać z tego, że hormony androgenowe („męskie”) wykazują pokrewieństwo do gruczołów łojowych. Patofizjologia powstawania tej choroby obejmuje zwiększone wydzielanie sebum, nadmierne rogowacenie mieszków włosowych, kolonizację gruczołów łojowych bakteriami propionibacterium acnes, czy stan zapalny. Zmiany trądzikowe obserwuje się najczęściej na skórze twarzy, ale mogą występować również na plecach, klatce piersiowej, kończynach i pośladkach. Wśród przyczyn trądziku można wymienić:

– Uwarunkowania genetyczne,
– zaburzenia hormonalne (np. PCOS, insulinooporność, choroby tarczycy, przewlekły stres, hiperandrogenizm)
– nieprawidłowa pielęgnacja skóry,
– nieprawidłowe nawyki (np. przykładanie brudnych dłoni do twarzy, używanie brudnego ręcznika, dotykanie twarzą brudnych powierzchni),
– nieprawidłowa dieta i stosowanie używek (o tym przeczytasz niżej).

 

Zasady diety na zdrową cerę bez trądziku

Obecnie najlepiej przebadaną dietą w leczeniu trądziku jest dieta o niskim indeksie i ładunku glikemicznym. Możesz również zastosować dietę śródziemnomorską (klik). Zasady będę podobne:

– unikaj rozgotowywania potraw,

– wybieraj produkty pełnoziarniste,

– gdy to możliwe wybieraj surowe warzywa i owoce (wiadomo, nie chodzi o to, by jeść surowe ziemniaki, ale marchewkę już tak), najlepiej ze skórką i nierozdrobnione,

– pij odpowiednią dla Ciebie ilość wody (możesz skorzystać z internetowych kalkulatorów, które wyliczą odpowiednią ilość płynów dla Ciebie),

– dbaj o prawidłową kompozycję posiłków (tak by w posiłku były zarówno węglowodany, białko jak i tłuszcz). Szczegóły, o tym jak komponować posiłki możesz odnaleźć w tym wpisie (klik),

– spożywaj posiłki regularnie, najlepiej w równych odstępach,

– bazą diety powinny być niskoprzetworzone produkty.

 

Dieta śródziemnomorska na zdrową cerę.

Jedną z polecanych diet na zdrową cerę, jest dieta śródziemnomorska.

Produkty sprzyjające leczeniu trądziku

Dieta na zdrową cerę będzie obejmowała produkty zalecane dla diety o niskim indeksie i ładunku glikemicznym oraz diety śródziemnomorskiej. Są to produkty takie jak: pełnoziarniste, świeże warzywa i owoce (witaminy, składniki mineralne, antyoksydanty), tłuste ryby morskie (omega-3!), oleje roślinne (zwłaszcza zimnotłoczone), roślinne odpowiedniki wapnia, strączki, pestki, orzechy, nasiona.

Produkty niesprzyjające leczeniu trądziku

Jest kilka produktów, które podejrzewa się o nasilanie trądziku. Nie dla każdego został dokładnie wyjaśniony mechanizm, w jaki dany produkt ma nasilać trądzik. Związek między nasilaniem trądziku a dietą jest jeszcze nie do końca jasny. Pacjenci bardzo często zgłaszają problemy z:
– czekoladą,

– mlekiem i produktami mlecznymi,

– fast-foodami,

– słodyczami,

Do tego niewskazane są również ostre przyprawy i rozgotowane produkty.

Produkty niesprzyjające leczeniu trądziku. Dieta na zdrową cerę.

Grafika przedstawiająca produkty niesprzyjające leczeniu trądziku.

Dieta podczas leczenia doustnie izotretynoiną (Izotekiem*)

Dieta podczas leczenia trądziku izotretynoiną, nie będzie się bardzo różnić od standardowych zaleceń zdrowej diety, ale jest kilka rzeczy, o których warto pamiętać. Ze względu na to, że izotretynoina jest pochodną witaminy A, niewskazane jest jedzenie wątróbki w tym czasie (bardzo bogate źródło witaminy A), żeby nie przesadzić z jej ilością. A skoro o wątrobie już mowa, to najlepiej wstrzymać się od spożywania alkoholu w trakcie leczenia (z resztą poza leczeniem, też warto 🙂 Ze względu na to, że leczenie obciąża wątrobę i w jego trakcie może wzrosnąć poziom enzymów wątrobowych. Z tego samego powodu warto też ograniczyć spożywanie produktów przetworzonych bogatych w kwasy tłuszczowe nasycone i kwasy tłuszczowe typu trans (głęboko smażone wyroby cukiernicze, fast-food, twarde margaryny (np. palma). Jak widzisz, podobne zalecenia będą też w standardowej diecie, więc podczas leczenia nie musisz się mocno stresować tym, co możesz jeść.


*Izotek to nazwa handlowa leku, który zawiera izotretynoinę i stosuje się go doustnie, ale potocznie używa się jej również dla określenia grupy leków  z tą samą substancją, dlatego jej użyłam.

Dieta na zdrową cerę. Czego nie jeść przy kuracji izotekiem

Grafika przedstawiająca produkty niezalecane przy kuracji izotekiem.

Jadłospis 1900 kcal na zdrową cerę bez trądziku.

Dieta może wpływać na trądzik negatywnie i pozytywnie. Niestety nie są znane wszystkie mechanizmy negatywnego oddziaływania diety na powstawanie trądziku. Warto skupić się na obserwacji swojego przypadku i ograniczeniu tych produktów, które szkodzą Twojej cerze, ponieważ jest to kwestią indywidualną. Mam nadzieję, że wpis przypadł Ci do gustu i widzimy się na Instagramie 🙂

Ten post ma 2 komentarzy

Dodaj komentarz