You are currently viewing Dlaczego tyjemy jesienią? Sprawdź jak tego uniknąć.

Dlaczego tyjemy jesienią? Sprawdź jak tego uniknąć.

Jesień to czas, kiedy wielu z nas zauważa, że przybywa kilka dodatkowych kilogramów. Krótsze dni, chłodniejsze wieczory i spadek aktywności sprawiają, że częściej sięgamy po kaloryczne, rozgrzewające potrawy, a chęć na ruch maleje. Dlaczego tyjemy jesienią i jak skutecznie temu zaradzić? Sprawdź również porady, które pomogą Ci utrzymać masę ciała w sezonie jesienno-zimowym.

Czy warto zaczynać dietę jesienią?

Zaczynanie odchudzania jesienią ma moim zdaniem wiele zalet. Pomyśl, że do Nowego Roku będziesz mieć wykształcone zdrowe nawyki, a święta i sylwester nie będą Ci straszne. Dodatkowo:

  • dzięki zdrowej diecie wzmocnisz odporność, 
  • jesienne dania obfitują w przyprawy poprawiające metabolizm,
  • rozgrzewające, jesienno-zimowe obiady możesz przygotowywać na parę dni, co zaoszczędzi Ci czas na gotowaniu, 
  • koniec sezonu grillowego i plenerowego.

Indywidualna dieta, która pomoże Ci nie przytyć jesienią.

Jeśli chcesz schudnąć, czy zadbać o swoje zdrowie nie ma lepszego momentu niż TERAZ. Zawsze na horyzoncie będą okazje takie jak święta, nowy rok, wypady ze znajomymi czy grille. Idealny moment nie istnieje, a czekanie „do Nowego Roku”, „po karnawale” nic Ci nie da, tylko odsunie w czasie Twoje upragnione efekty. Bo gdy czekasz na ten idealny moment, kilogramy na wadze nadal mogą rosnąć. Jeśli nie podejmiesz żadnych kroków, Twoje samopoczucie nadal się nie poprawi. Nie odkładaj swoich planów na później.

Dlaczego tyjemy jesienią? Przyczyny.

Krótsze dni i mniej słońca, a przybieranie na wadze

Po pierwsze jesienią dni stają się krótsze, a dostępność naturalnego światła jest ograniczona. To wpływa na produkcję melatoniny i serotoniny – hormonów odpowiadających za nastrój i apetyt. Mniej słońca może prowadzić do obniżenia nastroju, co sprawia, że częściej sięgamy po jedzenie, zwłaszcza po kaloryczne przekąski.

Sezonowe obniżenie nastroju

Po drugie jesień jest również czasem, kiedy wiele osób doświadcza sezonowego obniżenia nastroju, a nawet sezonowej depresji (SAD). W takiej sytuacji częściej sięgamy po jedzenie jako formę poprawy samopoczucia, co skutkuje dodatkowymi kaloriami w diecie.

Mniej okazji do aktywności fizycznej

Po trzecie chłodne, deszczowe dni zniechęcają do aktywności na świeżym powietrzu, przez co łatwiej spędzamy czas w domu. Taka zmiana trybu życia prowadzi do zmniejszenia ilości spalanych kalorii, co w połączeniu z większym apetytem sprzyja tyciu.

Większa ochota na tłuste i wysokokaloryczne przekąski

Na koniec nasz organizm jest zaprogramowany do gromadzenia zapasów na chłodniejsze miesiące. Wzmożony apetyt może być naturalnym mechanizmem przetrwania, odziedziczonym po przodkach, dla których jesień była czasem przygotowań na zimę, gdy dostępność jedzenia była mniejsza. Stąd możliwy zwiększony apetyt na tłuste i wysokokaloryczne przekąski.

Dlaczego tyjemy jesienią?

Krótkie, zimne jesienne dni wpływają na zachowania żywieniowe.

Jak zapobiegać przytyciu jesienią?

Jesienią może być Ci nieco trudniej utrzymać masę ciała. Tu plucha za oknem, a na kanapie czeka ciepły kocyk. W sklepie mały wybór warzyw, co nie zachęca do spożywania ich w większej ilości. Długie, ciemne wieczory i jakoś tak nastrój opada, więc na pocieszenie jesz czekoladę. Jak w takich warunkach nie przytyć jesienią?

Odpowiednia kompozycja posiłku

Faktem jest, że jesienne potrawy mogą być sycące, ale ważne jest, by nie przesadzać z kaloriami. Komponuj posiłki tak, by były bogate w błonnik, białko i zdrowe tłuszcze, które zapewnią długotrwałe uczucie sytości.

Jesienno-zimowe aktywności

Pogoda nie zawsze sprzyja aktywności na zewnątrz, ale to nie znaczy, że trzeba z niej rezygnować. Słyszałam powiedzenie, że nie ma złej pogody, są złe ubrania. Jeśli lubisz biegać, zaopatrz się w odpowiednią odzież wierzchnią i śmiało możesz kontynuować swoje treningi również jesienią i zimą. W związku z tym, że możesz nie wyobrażać sobie trenowania na zewnątrz w niższych temperaturach, to możesz rozważyć treningi w domu lub na siłowni. Jesienny spacer również może być przyjemny, dotleni twoje komórki i poprawi nastrój.

Jedzenie na pocieszenie

Jeśli jesienią zauważasz obniżenie nastroju, spróbuj wprowadzić nawyki wspierające dobre samopoczucie, na przykład: medytację, czytanie książek lub wyjścia z bliskimi. W ten sposób unikasz poprawiania nastroju jedzeniem, co pomoże Ci lepiej kontrolować wagę.

Zdrowy sen

Warto zauważyć, że dobry sen jest kluczowy dla regulacji apetytu i hormonów odpowiadających za głód. Jesienią dbaj o ustalony rytm snu, kładąc się spać o stałej porze. Wypoczęty organizm lepiej radzi sobie z regulowaniem głodu i łatwiej utrzymuje zdrową wagę.

Płynne kilokalorie

Długie jesienne wieczory zachęcają do sięgania po rozgrzewające napoje, jak kawa z syropami czy gorąca czekolada, ale należy pamiętać, że te napoje są często bogate w cukry i tłuszcze. Nie jestem fanką 0:1 podejścia i nie oczekuję, żebyś zrezygnowała z nich całkowicie, bo liczy się umiar. Jeśli nie masz pomysłu, co możesz przygotować w zamian, to proponuję własne, rozgrzewające napary, a także zdrowsze wersje popularnych napoi. Oto jedna z moich propozycji:

Dlaczego tyjemy jesienią? Podsumowanie

Podsumowując, jesienią nasz organizm naturalnie reaguje na zmiany środowiskowe, takie jak krótsze dni, mniej światła słonecznego i spadek temperatur, co sprzyja przybieraniu na wadze. Obniżenie nastroju, spadek aktywności fizycznej oraz ochota na kaloryczne potrawy to główne czynniki wpływające na ten proces. Jednak dzięki świadomym wyborom, takim jak zrównoważona dieta, regularna aktywność fizyczna i dbanie o sen, możemy skutecznie zapobiegać przytyciu w chłodniejszych miesiącach. Odpowiednie nawyki pozwolą cieszyć się jesienią bez dodatkowych kilogramów i w dobrej formie.

Źródła

  • Nussbaumer-Streit B, Greenblatt A, Kaminski-Hartenthaler A, Van Noord MG, Forneris CA, Morgan LC, Gaynes BN, Wipplinger J, Lux LJ, Winkler D, Gartlehner G. Melatonin and agomelatine for preventing seasonal affective disorder. Cochrane Database Syst Rev. 2019 Jun 17;6
  •  Yoshimura E, Tajiri E, Hatamoto Y, Tanaka S. Changes in Season Affect Body Weight, Physical Activity, Food Intake, and Sleep in Female College Students: A Preliminary Study. Int J Environ Res Public Health. 2020 Nov 24;17(23)
  • McFadden E, Jones ME, Schoemaker MJ, Ashworth A, Swerdlow AJ. The relationship between obesity and exposure to light at night: cross-sectional analyses of over 100,000 women in the Breakthrough Generations Study. Am J Epidemiol. 2014 Aug 1;180
  • https://www.sciencedaily.com/releases/2023/10/231016122825.htm

Dodaj komentarz